ΤΑ AΘΛΗΤΙΚΑ (κυρίως ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΑ) ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ (15/3-21/3/2010)

ΜΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΑΘΛΟΥΣ & ΟΠΑΔΟΥΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ.

ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΑ ΝΕΑ

Αποχαιρέτησε με δεύτερη ήττα

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε και στη Λιέγη, από την Σταντάρ, αυτή τη φορά με 1-0 και είπε «αντίο» στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις με δύο ήττες από την ομάδα του Βελγίου. Ο Μποκανί στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Δοκάρι είχαν οι «πράσινοι» στο 43′ σε ανάποδη κεφαλιά του Σαρ.
Οι παίκτες της Σταντάρ Λιέγης πανηγυρίζουν το γκολ του Μποκανί

Μπορούσε, αλλά δεν μπόρεσε….
Ο Ολυμπιακός πάλεψε, κυνήγησε το όνειρο, αλλά δεν κατάφερε να το ολοκληρώσει, καθώς ηττήθηκε από την Μπορντό με 2-1. Οι «ερυθρόλευκοι» με πολλά λάθη στην άμυνα «λύγισαν» στο 88′ από το γκολ του Σαμάκ, ο οποίος έβαλε τέλος στις ελπίδες των πρωταθλητών. Ο Μήτρογλου (65′) είχε ισοφαρίσει το γκολ του Γκουρκίφ (5′). Οι δύο ομάδες τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ντάρμπισιρ (60′) και του Ντιαρά (69′), ενώ ο Μέλμπεργκ μετά το τελευταίο σφύριγμα του Μπενκερέσα είδε την κόκκινη κάρτα.

Το πίστεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός...

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ (Super League)

Τους… έκλεισαν τα σπίτια
Ντάρμπισιρ και Μπλάνκο ήταν οι ήρωες της αγωνιστικής
Ολυμπιακός και ΑΕΚ επικράτησαν εκτός έδρας του Παναθηναϊκού και του ΠΑΟΚ αντίστοιχα και έδωσαν στο πρωτάθλημα χαρακτήρα θρίλερ. Η… στέψη των «πρασίνων» αναβλήθηκε επ’ αόριστον και ο «δικέφαλος» του Βορρά είδε τις ελπίδες του για τίτλο να κάνουν… φτερά! Ντάρμπισιρ και Μπλάνκο οι «εκτελεστές»!

Του χάλασε τη φιέστα
Ο Ντάρμπισιρ πανηγυρίζει στο ΟΑΚΑ Την μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει εμφατικά το πρωτάθλημα, έχασε ο Παναθηναϊκός. Παράλληλα ο Ολυμπιακός, κατάφερε να σώσει το γόητρό του, σε μία άκρως κακή χρονιά του και τουλάχιστον μαθηματικά να διατηρήσει ελπίδες για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Πέρασε πάλι από την Τούμπα η ΑΕΚ
Οι παίκτες της ΑΕΚ συγχαίρουν τον Μπλάνκο για το γκολ στην Τούμπα Ένα γκολ του Ίσμαελ Μπλάνκο στο 16′ ήταν αρκετό για να χαρίσει στην ΑΕΚ την εκτός έδρας νίκη επί του ΠΑΟΚ και να συνεχίσει την παράδοση που «χτίζει» τα τελευταία χρόνια. Η «Ένωση» συμπλήρωσε 50 νίκες εις βάρος του αντιπάλου της στην ιστορία της Α’ Εθνικής και έκανε νέο ρεκόρ στις μεταξύ τους κόντρες με πέντε σερί «τρίποντα»!